Fórum dotazů – venkovní rolety

Odpovědi na časté i zcela konkrétní dotazy našich čtenářů na téma venkovní rolety jsme pro vás shrnuli do uceleného textu.

Řeším instalaci venkovního stínění do rekonstruované budovy. Chtěla bych se ujistit, že v případě podomítkové varianty venkovní rolety je možné provést přes roletu zateplovací systém? Existuje nějaké řešení tepelného mostu ve spáře mezi pouzdrem rolety a nadpražím? Je možné stejným systémem jako venkovní rolety řešit i venkovní žaluzie?

Podmítkový box může být překrytý pouze z čelní strany. Ve spodní části je revizní klapka, která umožňuje přístup do boxu. Spáru mezi boxem a nadpražím lze řešit vložením tepelné izolace. Venkovní žaluzie jsou systémově jiné, než venkovní rolety a řeší se jinak. Venkovní žaluzie do roletové schránky mohou být řešeny stejným způsobem.

Jak nejblíže k vnějšímu okraji je možné navrtat boční lišty u předokenních rolet? Rolety jsou zajištěny posuvnými zarážkami. Je schopen to zajistit jeden člověk sám, když tam bude pružinová protiváha?

Posuvné zarážky jsou umístěny na krajích rolety (u vodicích lišt). Při velké šířce rolety (např. již od 100 cm) bude ovládání těchto zarážek jedním člověkem nepohodlné. Při krajním vrtání vodicích lišt je možné otvor navrtat nejblíže asi 3 mm od jejich okraje.

Je předokenní hliníková roleta bezúdržbový výrobek?

Ano, hliníková předokenní roleta nevyžaduje během svého provozu žádnou údržbu. Kromě čištění vodou nebo vodou se saponátem, které závisí na rozhodnutí uživatele a provádět se nemusí. Pod údržbu samozřejmě nepatří poškození rolety vnějšími vlivy nebo porucha motoru.

Existuje nějaký předpis, že musí být roletový závěs (pancíř) za nepříznivého počasí vytažený?

Roleta chrání svého uživatele a ne sama sebe. Proto by takový předpis byl nelogický. Naopak. Při větru a nepříznivém počasí má být roleta spuštěná a tím chránit okna a vnitřní prostory před létajícími předměty, kroupami a deštěm.

Jakými parametry je omezena velikost předokenní rolety?

Velké terasové okenní sestavy zvyšují nároky na parametry venkovních hliníkových roletových lamel. Lamely mají mít co možná nejmenší krycí výšku (malý bal na hřídeli) a lze je použít na velkou plochu a šířku roletového elementu. Tyto požadavky musí být řešeny při zachování mechanických vlastností výrobku a v souvislosti s normou odolnosti proti větru EN 13659.

Maximální velikosti předokenních rolet jsou omezeny dvěma rozměry, maximální šířkou a maximální plochou a jsou navázány na velikost, pevnost a materiál použitých lamel. Při příliš velké šíři rolet může dojít k natolik velkému průhybu lamel, že celý lamelový bal vypadne z bočních vodicích lišt a celá roleta se tím pádem stává nefunkční. Maximální plocha rolety je navázána na váhu jednotlivých lamel, protože při navíjení rolety musí zámky horních lamel snést celkovou váhu lamelového balu (velká zátěž může způsobit roztržení lamelového balu).

Odebírejte náš newsletter

Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami zpracování osobních údajů