Fórum dotazů – pergoly

Odpovědi na časté i zcela konkrétní dotazy našich čtenářů na téma pergoly jsme pro vás shrnuli do uceleného článku.

Je možné umístit pergolu na roh budovy? Pokud ano, může s tím být spojena nějaká komplikace?

Pergola se dá umístit v podstatě kamkoli, musí se vybrat pouze to správné řešení a typ pergoly na konkrétní realizaci. Pergola může být kotvena do domu, a to jednou nebo i více stěnami, popřípadě může být i volně stojící.

Čím vším může být opatřena pergola – mimo své nezbytné konstrukční prvky, tedy ke zvýšení komfortu uživatelů?

Častým požadavkem je u pergol jejich doplnění o „stěny“ pergoly, přičemž nejčastější volbou jsou v tomto případě screenové rolety, které tak plní funkci boční ochrany proti slunci, větru i dešti. Téměř samozřejmou výbavou pergol je dnes LED osvětlení, které může být integrované v lamelách naklápěcí (bioklimatické) pergoly, v krokvích nebo po obvodu konstrukce, také můžeme vybírat z mnoha druhů svítivosti a teploty světla. Další doplňkovou výbavou pergoly ale mohou být také reproduktory, teplomety, čidla, chytré aplikace a mnoho dalšího. S některými doplňky je nutné počítat již při přípravě a výrobě pergoly (např.: teplomet), ale některé doplňky se dají nainstalovat dodatečně.

Čím mohou být tvořeny „stěny“ pergoly – jaké jsou možnosti ochrany uživatele před bočním větrem nebo pohledy zvenčí?

Stěny pergoly často tvoří screenové rolety, které nás ochrání proti slunci, větru, dešti a ve dne i proti zvídavým pohledům například od sousedů. Dále můžeme použít posuvné skleněné panely, které nás dokonale ochrání proti větru a dešti, ale zároveň nám zachovají nerušený výhled z pergoly. Posuvné stěny také velmi dobře udrží příjemnější teplotu uvnitř pergoly i v horším počasí, obzvlášť při využití teplometu.

Může být pergola „chytrá“?

Ano, dnes je velké téma automatizace domácnosti a samozřejmě i pergola může být „chytrá“. Většinu svých pohybů může pergola vykonávat automaticky, a to pomocí nainstalovaných čidel, či naprogramovaných scénářů. Nebo ji můžete ovládat aplikací ve svém smartphonu odkudkoli na světě.

Jak si vybrat správnou pergolu dle svých požadavků?

Každý má jiné požadavky a očekávání od toho, co má pergola splňovat a jak má vypadat. Nejlepší řešení, jak vybrat tu správnou pergolu, je kontaktovat odbornou firmu, jelikož jedině profesionál Vám poradí, jaká pergola se dle Vašich požadavků hodí na dané místo, ať už designově, ale hlavně funkcí. Co se týče designu, můžeme využít vizualizace nebo aplikace ve smartphonu, či tabletu, která nám pomocí virtuální reality ukáže, jak bude pergola vypadat.

Jaká je odolnost pergoly vůči silnějšímu dešti a na čem to závisí?

Pokud je strop pergoly tvořen látkou, je to podobné jako u markýz: je-li dodržen min. sklon 14°, může voda odtékat a markýza může být použita jako ochrana proti mírnému dešti. Při větší intenzitě deště je markýzu třeba zatáhnout. Mokrou látku je třeba vždy nechat vyschnout. Pokud je strop tvořen hliníkovými lamelami, je odolnost výrazně vyšší – pergola odolá
i silnému dešti a dokonce i menší vrstvě sněhu. Odtékání vody je v tomto případě zajištěno soustavou několika opatření: odtokovými kanálky v nohách pergoly, okapovým profilem, vpustí dešťové vody a chrličem vody – viz obrázek.

pergoly - odtékání vody

Odebírejte náš newsletter

Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami zpracování osobních údajů