Fórum dotazů – markýzy

Odpovědi na časté i zcela konkrétní dotazy našich čtenářů na téma markýzy jsme pro vás shrnuli do uceleného textu.

Čím je možno čistit potah markýzy s vyšším stupněm impregnace proti vodě, aby impregnace nebyla porušena? Existuje nějaký vhodný čistič s impregnací?

K tomuto účelu postačí měkká houbička a mýdlová voda. Speciální čisticí prostředek k těmto látkám není určen a nedoporučujeme používat žádné saponáty.

Jak je vhodné „zazimovat“ textilní markýzu?

Bez ohledu na typ markýzy – otevřenou, kazetovou, svislou nebo výklopnou – prvním krokem musí být její očista. Nejprve lehce omyjte teplou vodou se saponátem konstrukci markýzy. Pak se vrhněte na potah. V domácích podmínkách se doporučuje jen přiměřená základní péče – vlažnou mýdlovou vodou a krouživými pohyby jemně potah očistit.

Markýzová látka je oboustranně impregnovaná, aby chránila i před mírným deštěm, přesto se zásadně NEdoporučuje čistit ji silným proudem vody nebo wapkou (vysokotlakým čističem). Výrobci látek takové čištění dokonce výslovně zakazují a existují metody zkoumání porušení struktury látky vinou vysokotlakého mytí. Takový potah pak ztrácí záruku, neboť narušená struktura vlákna nemá již deklarované vlastnosti, může se natáhnout, prověsit a také protékat.

Důležité je po jakémkoliv čištění nechat potah pořádně proschnout před stočením látky na válec. V opačném případě by mohlo dojít ke zplesnivění.

Odebírejte náš newsletter

Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami zpracování osobních údajů