Díky žárlivosti, aneb historie dřevěných žaluzií

Ochrana soukromí a ochrana před sluncem nejsou témata, která by byla aktuální až dnes. Odjakživa lidé usilovali o to, aby si ochránili soukromí. Chtěli si kolem sebe vytvořit určitý prostor, který zůstal skrytý pohledům a přístupu veřejnosti. Proto – brzy poté, co se naučili stavět obydlí a domy – vynalezli také zařízení, sloužící k tomu, aby bylo možné v případě potřeby uzavřít nezbytné otvory určené k osvětlení a větrání.

Na začátku tohoto vývoje stály posuvné nebo sklápěcí okenice. Byly to posuvné nebo otočné okenice ze dřeva, které se zpočátku používaly pouze v noci. Sklápěcí okenice mohly být ale aretovány pouze ve zcela otevřeném nebo zcela zavřeném stavu. Posuvné už přece jen nabízely řešení s variabilním rozsahem otevření.

dřevěné žaluzie
Dřevěné žaluzie v současné podobě

V Orientu prosazovali žárliví panovníci, kteří měli více manželek, vývoj pouze jednostranně průhledných okenic. Měly sice umožňovat lidem pohled do vnějšího světa, naproti tomu mělo být zabráněno tomu, aby cizí viděli dovnitř domů. Toho dosáhli řemeslníci z Orientu tím, že do vnějšího dřevěného rámu vsadili šikmo nastavená prkénka. Další vývoj tohoto systému byl patentován poprvé v 19. století ve Francii pod pojmem „Jalousie“ (= francouzský výraz pro žárlivost). Tato žaluzie disponovala jako zvláštností regulovatelnými, později dokonce otočnými prkénky, tak zvanými lamelami. Nyní bylo konečně možné ochranu soukromí nastavit zcela podle potřeby. Tento systém se navíc jevil jako výtečně vhodný ke zmírnění příliš silného přímého slunečního záření.

Od té doby, kdy v roce 1854 začala první německá továrna na výrobu žaluzií vyrábět dřevěné žaluzie, se princip fungování lamel pospojovaných šňůrkami a pásky a tím plynule nastavitelných, nezměnil. Dřevěné žaluzie jsou nabízeny stále, nicméně moderní zpracování dřeva umožňuje vyrábět podstatně tenčí a flexibilnější lamely. Lamely o síle něco přes 1 mm jsou neprůhledné a určené k zatemnění místnosti. V současné době mohou být vyráběny ale už i dřevěné lamely o síle menší než 0,5 mm. Tyto nechají vyniknout přirozené struktuře dřeva a díky své transparentnosti zajistí výjimečnou atmosféru moderního obytného prostoru.

Odebírejte náš newsletter

Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami zpracování osobních údajů