Stínicí technika pohledem architektky: Ing. arch. Nikola Pástorová
„Povolání architekt není zaměstnání na 8 hodin denně, je to poslání, nepřetržitý proces tvorby, kdy máte práci neustále v hlavě, a to i o víkendech a na dovolené. V každém projektu nechám kus sebe, kus svých zkušeností, znalostí a nápadů. Každý projekt je jako mé „dítě“ – nechám v něm kus sebe“. Říká interiérová architektka Ing. arch. Nikola Pástorová.
Pomáháte lidem vytvářet jejich nejintimnější prostředí, což je velká zodpovědnost. Jak moc musíte klienta poznat, než mu navrhnete interiér?
Je potřeba se seznámit s velice osobními informacemi. Jaké má klient požadavky na prostor, uspořádání a materiály. Jaký má klient životní styl a jakým způsobem užívá jeho domov. Otázky jsou mnohdy velice osobní. Například jak často sleduje televizi, jak často a co vaří. Dá se říci, že toho potřebuji znát ze života klienta více než jeho přátelé.
Je nějaký projekt, který se pro Vás stal srdeční záležitostí?
Skoro bych řekla, že každý projekt je pro mne srdeční záležitost. Vždy se se zákazníky dostáváme k velice osobním informacím. Poznávám jejich životy, navštěvuji jejich soukromé prostory. Povolání architekt není zaměstnání na 8 hodin denně, je to poslání, nepřetržitý proces tvorby, kdy máte práci neustále v hlavě, a to i o víkendech a na dovolené. Například jedete na dovolenou, něco vás tam inspiruje a přemýšlíte nad tím, jak toho můžete využít v daném návrhu. V každém projektu nechám kus sebe, kus svých zkušeností, znalostí a nápadů. Jsou jako mé ,,děti“.
Kde je v procesu navrhování místo pro výběr správného stínění?
Vždy je potřeba správné stínění řešit. Jak exteriérové tak interiérové. S klienty se o stínění bavíme vždy hned na první schůzce. Zjistím jejich potřeby a požadavky, případně požadavek projektanta na stínění. Je potřeba každou místnost řešit individuálně vzhledem k její orientaci ke světovým stranám. Například u pasivních staveb, kde je většina oken orientována na jih a jsou to velké prosklené plochy, je nutností řešit venkovní stínění kvůli přehřívání interiéru v letním období. Těch aspektů, kde a proč stínit, je několik. Je to ochrana proti slunečnímu záření, ochrana proti teplotním změnám, ochrana soukromí atd.
Pozorujete v této oblasti nějaký trend, který je na vzestupu – materiály, barvy, …?
Co se týče interiérového stínění, trendem jsou opět klasické spuštěné záclony a závěsy až k zemi. Vrací se potřeba zútulnění prostor. Například pevné hladké japonské stěny nebo římské rolety používáme sporadicky. Co se týče exteriérového stínění, velmi často jsou požadavkem venkovní žaluzie a rolety, které vytvoří absolutní soukromí a téměř dokonalý black-out. Stále častějším požadavkem jsou venkovní žaluzie se skrytým boxem. Barvy záleží na návrhu architekta, trendem jsou momentálně odstíny šedi, i když já osobně preferuji teplejší a barevné odstíny.
Je pro Vás jako pro architektu nabídka stínicích prvků na českém trhu dostačující?
Nemám s tím žádný zásadní problém. Občas se podíváme i do zahraničí. Nabídku máme obsáhlou a zajímavou, ovšem jsou některé typy stínění, které pro českou republiku nejsou typické, a tudíž lehce k dostání. Větší obtíž je sjednocení prvků výplně otvorů. Ne vždy můžeme klientovi diktovat, kde konkrétní prvky objednat. Pokud se stane, že si klient vybere jiné dodavatele na okna, garážová vrata a ještě venkovní žaluzie, dostáváme se do situace, kterou není jednoduché vyřešit. Každý dodavatel má své vzorníky materiálů a odstínů barev.
Vzpomenete si na projekt, kde bylo stínění dominantou interiéru?
Ano, bylo jich několik, byly to jak textilní závěsy a záclony, tak interiéry, ve kterých není žádné interiérové textilní stínění, a zde se dominantou stávají ony venkovní žaluzie.
Řeší klienti kromě estetiky i praktické aspekty stínění jako propustnost, údržba a jiné? Jaká jsou Vaše nejčastější doporučení?
Klienti řeší mnohdy více praktičnost a údržbu, než samotné procento zastínění. Vždy se snažíme najít kompromis. Záleží, do které místnosti je stínění vybíráno, jiné požadavky jsou do obývacího pokoje a jiné do ložnice. Doporučení jsou různá, podle požadavků a možností klienta. Já osobně teď nejvíc navrhuji venkovní žaluzie v kombinaci s vnitřními jemnými záclonami. U těchto prvků je i skvělá údržba. Záclony jednoduše sundáte a vyperete a žaluzie lehce stáhnete, natočíte lamely podle potřeby a omyjete. U rolet to není tak jednoduché. U žaluzií je také příjemné ovládání, jak manuální tak elektrické. Uživatelsky si zákazník sám zvolí i poměr proslunění interiéru díky naklopení úhlu lamel. U rolet máte jen jednu pozici zatažení. S klienty probíráme také vlastnosti tepelných ztrát a přehřívání interiéru. Jak žaluzie, tak rolety jsou skvělým pomocníkem. Toho nedocílíme vnitřním stíněním.
Ideální spánek vyžaduje mimo jiné také absolutní tmu, berou na toto klienti zřetel? Co doporučíte v tomto případě jako ideální řešení?
Ano, klienti řeší a vyžadují kvalitní spánek čím dál častěji. Ložnice musí být schopná dokonalého black-outu, pro to jsou nejefektivnější venkovní rolety. V kombinaci se závěsy tvoří 100% tmu.
Jak se stavíte k tématu „chytrá domácnost“. Je dnes už samozřejmostí?
Chytrá domácnost je velkým trendem, obzvláště k usnadnění ovládání různých spotřebičů a prvků. Máme klienty, kteří tomuto trendu absolutně propadli a vyžadují veškeré osvětlení, stínění, otevírání vrat, zapínání spotřebičů ovládat přes svůj chytrý telefon, ale stále je ještě dost těch nedůvěřivých a klasicky smýšlejících. Tudíž samozřejmostí určitě není. Můj názor je: ano použít, ale v rozumné míře tak, aby v případě výpadku dodání elektřiny nebyly domácnosti úplně nepoužitelné. Jakási zdravá kombinace manuálního a elektrického ovládání.
Je v této oblasti z Vašeho pohledu stále prostor pro rozvoj?
Určitě ano, věřím, že naši technici a vývojáři brzy přijdou s další novinkou, jen doufám, že vše bude v souladu s šetrností budov vůči přírodním zdrojům a neobnovitelnou energií. Ať si klidně klient vše ovládá elektronicky, ale ať si tu energii zajistí sám na svém pozemku, pomocí slunečního záření, elektráren nebo dalších technologií, Důležité je, aby se svět nezbláznil a my se nestali obětí těchto technologií.
Rozhovor připravila Mgr. et Mgr. Denisa Solaříková
Ing. arch. Nikola Pástorová
Zaměření: realizace interiérů, navrhování rodinných domů, navrhování nízkoenergetických objektů
Studium: Střední průmyslová škola stavební Brno, Fakulta stavební – Architektura pozemních staveb