Rozhovor s majitelem firmy Bematech: Inovace a udržitelnost v oblasti stínicí techniky

Bernard Mullie, majitel úspěšné české společnosti specializované na stínicí techniku, sdílí své zkušenosti ze svého dlouholetého působení na trhu. V rozhovoru pro SVT Magazín popisuje, jak se vyvíjela jeho specializace, jak vnímá význam výzkumu a vývoje pro firmu, a také nám přiblížil vznik unikátní technologie ZOOMTECH, která letos získala významné mezinárodní ocenění.

Na trhu působíte již bezmála třicet let. Jaká byla inspirace pro založení Bematech a jak se v průběhu let vyvíjela vaše specializace na stínicí techniku?

Spíše než inspirace to byla řada zajímavých příležitostí, které mě, jako mladého Belgičana v Česku, vyzývaly. Mladický a někdy naivní entuziasmus překonávat překážky a silné zaměření mi umožňovaly realizovat inovativní nápady. Důležitými faktory byly rozhodování, zkoušení, zpětná vazba, adaptace a vytrvalost, stejně jako obklopování se nejlepšími lidmi.

Nejprve jsem se zabýval fasádními systémy, okny, kováním a dveřními výplněmi. Stínicí prvky byly součástí příslušenství k těmto produktům, a tak se postupně vykrystalizovala moje úzká specializace. Dříve jsem se věnoval v rámci i mojí druhé bývalé firmy SUYS (tehdy ještě Building Plastics) exteriérové stínicí technice, ale časem jsem se chtěl naplno věnovat vývoji speciálních a jedinečných systémů uplatnitelných v interiéru.

Zleva: vývojář Petr Klimeš spolu s majitelem firmy Bernardem Mullie na předávání cen za inovaci na prestižním světovém veletrhu R+T ve Stuttgartu, únor 2024

Jaký význam má pro vaši firmu vlastní výzkum a vývoj a jaké nové technologie nebo produkty momentálně vyvíjíte?

Jako firma jsme se vždy soustředili na inovaci a vysokou kvalitu, spíše než na zvyšování prodeje masových produktů. Tuto strategii nadále dodržujeme a stále více se zaměřujeme na naše klíčové kompetence, abychom byli a zůstali absolutně nejlepší v naší oblasti. Vyvíjíme nové technologie pro další vylepšení produktů nebo posouvání hranic (větší nebo minimalističtější rozměry) v kombinaci s moderním designem.

Můžete nás seznámit s vaší speciální technologií ZOOMTECH a představit nám její vznik a výhody?

Tuto technologii jsme vyvíjeli přes pět let. Jako každá firma, podnikající v tomto odvětví, jsme čelili problému nemožnosti výroby velké látkové rolety bez deformace látky a nutnosti použití robustní trubky. U takto velkých rozměrů totiž bývá typické, že se látka prohne, deformuje a vytváří tzv. V-efekt. Hlavní výhodou je tedy perfektně rovná látka a minimalistická navíjecí hřídel, přičemž u rolety široké 5 m má průměr pouze 5 cm. V současné době je možné tuto technologii aplikovat na interiérové látkové rolety, venkovní screenové rolety, projekční plátna a rolovací vrata.

Pro demonstraci vizuálního efektu technologie ZOOMTECH® byla zdokumentována podoba (téměř) totožných rolet (hliníková trubka 47 mm, látka SCREEN 3 %, 300 g/m2, šířka 4000 mm, výška 2650 mm) s jedním jediným rozdílem. V roletě na pravém obrázku je zakomponovaná technologie ZOOMTECH® a v ostatních roletách nikoliv. Výsledek je zcela zřejmý již na první pohled.

První roky vývoje byly náročné a vypadalo to, že dosáhnout něčeho takového bude nereálné. Nakonec se nám to podařilo a k automatizaci výroby rolety jsme vyvinuli i speciální stroj Zoombox, který umožňuje výrobu rolety ve firmách u našich partnerů. Technologie ZOOMTECH je nyní celosvětově patentovaná a jednáme se zájemci z celého světa.

Jaké jsou hlavní trendy v oblasti stínicí techniky, které ovlivňují vaše produkty a design?

Naše technologie často představuje specifické řešení, které není běžné. Obecně existuje trend v oblasti stínící techniky, který odpovídá na potřebu pasivního chlazení a zamezení prostupu přímých slunečních paprsků do interiéru. Poptávka po stínící technice roste a to i napovídá tomu, že to bude jedno z nezbytných budoucích řešení globálního oteplování a s tím i spojeného oteplování budov. Již existuje mnoho studií, které dokazují snížení teploty v interiéru použitím těchto pasivních stínících prvků a tím se tak snižují energetické nároky na klimatizaci. Jak roste trh a poptávka, tak roste i naše tržní nika, a to spolu s designovým trendem velkých prosklených ploch a minimalismu. Designéři, architekti a i koncoví zákazníci oceňují zejména možnosti skrytých montáží a minimalistické, nevýrazné a esteticky příjemné systémy.

Jaká je vaše strategie pro udržitelnost a ekologii ve výrobě a distribuci vašich stínicích systémů?

Jsme si velmi vědomi nutnosti minimalizace odpadu a používání recyklovatelných materiálů. Minimalizace rozměrů látkových rolet také snižuje potřebu základních materiálů a snižuje náklady na dopravu. Logistika (náklady a znečištění) je snížena zřízením místních licencovaných partnerů, kteří používají stroj Zoombox k výrobě patentovaných rolet, po celém světě. V naší výrobě máme umístěnou automatickou balicí linku, která vyrábí obaly přesně dle rozměrů produktu, nevznikají tedy žádné další zbytečné odpady. Odřezky jsou recyklovány a používány na výplně do krabic. Taktéž máme na střeše budovy umístěny solární panely, které nám umožňují optimalizovat spotřebu energie.

Jaké výzvy a příležitosti vidíte pro stínicí techniku v kontextu stále se měnících požadavků na domácí a komerční prostory?

Naším zaměřením a výzvou je kombinace designových a funkčních vlastností produktů, abychom vytvářeli co nejpohodlnější a energeticky úsporné prostředí pro naše zákazníky.

Můžete sdílet nějaký zajímavý případ z praxe, kde byly vaše produkty klíčové pro řešení specifických potřeb zákazníka?

Určitě, například při zastínění širokého okna s minimalistickým rámem jsme schopni nainstalovat žaluzie na tubu o průměru méně než 5 cm, což je obvykle méně než velikost rámu, takže se stává téměř neviditelným. Také pokud je okno například 3 nebo 5 metrů široké, může být použit stejný systém a látka visí naprosto perfektně. Toto dříve nebylo možné. Koncem minulého roku jsme např. dodávali přes 1200 kusů těchto specializovaných rolet do nové budovy hotelu Sheraton v Bruselu.

Jaké další plány a cíle má Bematech pro nadcházející roky?

Budeme i nadále usilovat o výrobu a vývoj vysoce kvalitních rolet s přidanou hodnotou, a to jak pro úsporu energie, filtrování světla, design a životní komfort pro lidi.

Vzhledem k tomu, že se jedná o menší rodinnou firmu, tak rovnováha u nás v podniku mezi různými generacemi nás udržuje při současných trendech a pomáhá nám identifikovat a rozumět potřebám našich zákazníků. Takže, naším cílem je hlavně udržitelný a zdravý růst, zachování dobrého týmu a atmosféry, a celková spokojenost – jak našich zaměstnanců, tak i obchodních partnerů.

Rozhovor vznikl v rámci placené spolupráce.


Bernard Mullie je zakladatelem společnosti Bematech. Do Česka přišel hned po revoluci v 90. letech a od té doby se zde věnuje podnikání v oboru stínicí techniky. Mezi jeho podnikatelské priority patří rodinná atmosféra, motivační firemní kultura a akcent na výzkum, vývoj a inovace. Směrem ke klientům klade akcent na komfort a zdravé prostředí.

Společnost BEMATECH je česká rodinná firma s téměř třicetiletou tradicí, která se specializuje na výrobu designového interiérového stínění. Díky svému důrazu na inovace a vysokou kvalitu produktů si firma vybudovala silné postavení na trhu a získala uznání nejen u domácích, ale i zahraničních zákazníků. BEMATECH nabízí široké portfolio interiérového stínění, které kombinuje nejmodernější technologie s esteticky atraktivním designem. V současné době je aktivní zejména na českém a belgickém trhu, přičemž díky své patentované technologii ZOOMTECH® už expandovala i do zámoří.

Odebírejte náš newsletter

Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami zpracování osobních údajů