Rozhovor se zástupcem firmy Becker-Antriebe: Čím dál tím víc chytrých výrobků se ovládá z jedné aplikace

Společnost BECKER-Antriebe GmbH se etablovala na českém trhu hned po roce 1989, nejprve s pohony pro průmyslová sekční vrata. V roce 2001 byla založena dceřiná společnost BECKER motory s.r.o., která rozšířila portfolio o trubkové pohony a řízení. V budoucnu plánuje rozšířit nabídku o pohony pro venkovní žaluzie a pokračovat ve využívání moderních technologií, jako je radiový pohon EVO PLUS a standard Matter pro chytré domácnosti. Za BECKER motory s. r. o. s námi promluvil pan Jaroslav Hladílek, který ve firmě pracuje od samého začátku.

Jaká je historie fungování společnosti Becker-Antriebe v České republice a jakou vizi máte do budoucna?

Výrobky německé firmy BECKER-Antriebe GmbH se dostaly na český trh prakticky hned po roce 1989. Konkrétně se jednalo o pohony pro průmyslová sekční vrata. Firma BECKER získala několik významných zákazníků (Tyros s.r.o., Olympsdoor s.r.o., Steko s.r.o., Krenotech s.r.o., atd.) a obchodovala s nimi na přímo.

Tímto způsobem probíhal obchod v Česku a na Slovensku až do roku 2001, tedy do založení dceřiné společnosti BECKER motory s.r.o., která tyto obchodní aktivity převzala a rozšířila o prodej trubkových pohonů a řízení.

Firma Becker motory s.r.o. se v průběhu let pevně etablovala na trhu a stala se spolehlivým dodavatelem pro výrobní a instalační firmy v oboru stinící, vratové a protipožární techniky. I v budoucnu chceme dále naši pozici upevňovat a zejména rozšířit naši nabídku o pohony pro venkovní žaluzie.

Můžete stručně představit portfolio společnosti a čím vynikáte ve srovnání s konkurencí?

V naší nabídce najdete pohony a řízení pro předokenní rolety, markýzy, screeny, bazénové zakrytí, zdvižně posuvná okna a protipožární rolety. Všechny námi nabízené standardní výrobky máme skladem v Praze a jsme tak schopni, na základě požadavku zákazníka, okamžitě reagovat. Tento přístup nám zajišťuje spolu s vysokou kvalitou výrobků a profesionálním technickým poradenstvím výraznou konkurenční výhodu.

Pan Jaroslav Hladílek, Sales Manager BECKER motory s. r. o.

Můžete nám blíže popsat ty nejzajímavější technologie pro automatizaci, které přinášíte na český trh? O co je aktuálně největší zájem mezi klienty?

Začátek letošního roku proběhl ve znamení R+T Stuttgart, největšího oborového veletrhu v Evropě. Firma BECKER samozřejmě nemohla mezi vystavovateli chybět a na svém stánku představila celou řadu novinek.

Mezi nejzajímavější určitě patří nový radiový pohon řady EVO PLUS, který vyniká, mimo jiné, tichým provozem a možností variabilně měnit otáčky pomocí Bluetooth. Tyto pohony patří do skupiny výrobků „Centronic PLUS“. Díky nejmodernější technologii směrování „MESH“ může být radiový signál distribuován mezi všechna zařízení v instalaci a zaručeně dosáhne svého cíle.

Další výraznou novinkou je nový roletový pohon pracující na standardu „Matter“. Momentálně evidujeme největší zájem o radiové produkty a ovládání přes smartphone.

Jaké trendy ve svém oboru vnímáte a kam se podle vás bude budoucnost oboru ubírat v nejbližších letech?

Dlouhodobě je trendem, nejen v České republice, využívat chytré domácí systémy (Smart Home) k ovládání stínicí techniky a dalších prvků v domácnostech. Každý z výrobců touží po své vlastní aplikaci aby uměl své výrobky ovládat pomocí smartphonu. 

Tato snaha přináší koncovému uživateli určitý diskomfort, protože musí používat více aplikací, které spolu vzájemně nekomunikují. Tento fakt si uvědomuje stále více firem, a proto se snaží své výrobky integrovat v rámci různých společných komunikačních standardů. Výrobky různých dodavatelů lze pak ovládat pomocí jedné aplikace/jednoho standardu.

Výrobky BECKER lze ovládat ve standardu homee. Na konci roku 2024 k němu přidáme i standard Matter, takže budete moci ovládat pohony a řízení BECKER přímo z koncového zařízení, třeba prostřednictvím Apple HomeKit nebo Google home. Podle mého názoru se tímto směrem bude náš obor i nadále ubírat.

Ovlivňuje nějak vaši obchodní strategii označení Made in Germany?

Výrobky s označením „Made in Germany“ jsou stále ve společnosti velmi oblíbené, a to zejména díky jejich vynikající kvalitě a uznávanému renomé, které Německo dlouhodobě drží v průmyslovém odvětví v Evropě. I v rámci našeho marketingu se pyšníme tímto označením, které naše produkty, dle mého názoru plně oprávněně, nesou.

Můžete sdílet nějaký zajímavý případ z praxe, kde byly vaše produkty klíčové pro řešení specifických potřeb zákazníka, nebo kde jste 100% uplatnili individuální přístup?

Mohu uvést například jednu realizaci, kde bylo nutné zajistit rádiové ovládání 36 venkovních žaluzií ve dvou patrech. Ovládání bylo navrženo po jednotlivých oknech, skupinách a centrálně s reakcí na slunce a ochranou proti větru.

U jednotlivých oken jsme použili radiové přijímače VC470PLUS a nástěnné vysílače EC411-III, u skupin ruční vysílače EC548PLUS a jako centrál řídící jednotku CentralControl CC41. Pro sledování hodnot slunečního záření a větru jsme osadili na fasádu radiové čidlo SC811PLUS.

Celý systém jsme oživili a nastavili pomocí naší nové servisní aplikace „Servicetool Centronic PLUS“. Systém funguje naprosto bezchybně a bez výpadků, a to díky naší radiové technologii „MESH“, která zajišťuje vzájemnou komunikaci všech prvků ve společné síti. Díky této technologii je pokrytí radiovým signálem a jeho stabilita naprosto bezkonkurenční!

Jaká je vaše strategie pro udržitelnost a ekologii ve výrobě a distribuci vašich stínicích systémů?

Firma BECKER plní všechny standardy evropské legislativy pro výrobu. My jako distributor jsme členem ASEKOL (kolektivního systému zpětného odběru elektrozařízení).

Společnost je velmi úspěšná v mezinárodním měřítku, jaké jsou klíčové faktory tohoto úspěchu?

Za klíčové faktory považuji vysokou kvalitu výrobků, vůdčí postavení firmy v inovacích, dostupnost výrobků a nadstandardní technické poradenství. Neméně důležitým prvkem úspěchu jsou také spokojení, loajální a vysoce profesionální zaměstnanci, které práce baví.

Rozhovor vznikl v rámci placené spolupráce.


Jaroslav Hladílek vystudoval střední průmyslovou školu a ve stavebnictví se pohybuje již od roku 1991. Od roku 2001 je nedílnou součástí týmu společnosti BECKER motory s.r.o., kde využívá své bohaté zkušenosti a odborné znalosti v oboru. Je také členem představenstva Svazu podnikatelů ve stínicí technice, kde se aktivně podílí na rozvoji a propagaci tohoto odvětví. Jeho osobní hodnoty zahrnují férové jednání a dodržování slova, což považuje za klíčové pro úspěšný a naplněný život. Žije ve Středočeském kraji, je ženatý a má jednu dceru a psa. Ve svém volném čase se věnuje právě rodině, chalupaření a cestování.

Společnost BECKER je renomovaná německá firma s dlouholetou tradicí, která se specializuje na výrobu vysoce kvalitních motorů a automatizačních systémů. Díky svému nekompromisnímu zaměření na inovace a precizní zpracování si BECKER získala pevné postavení na trhu a široké uznání mezi zákazníky po celém světě. Společnost nabízí široké portfolio produktů, které zahrnují motory pro stínicí techniku, vrata, brány a další automatizační řešení. BECKER se pyšní svými technologiemi, které kombinují špičkový výkon s energetickou efektivitou a spolehlivostí. Firma je aktivní na mnoha trzích, včetně Evropy, Afriky, Austrálie a Asie, a neustále rozšiřuje své globální působení.

Odebírejte náš newsletter

Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami zpracování osobních údajů