Vrata nad hlavou – více než 100 let historie sekčních vrat

Sekční vrata, jak je známe dnes, usnadňují život už více než sto let. Od prvního prototypu, který vznikl v roce 1921 v americké stodole, až po současné moderní systémy s automatickým pohonem, urazila tato technologie dlouhou cestu. Ponořte se s námi do fascinující historie jednoho z nejpraktičtějších vynálezů 20. století.

Počátky vratové techniky v USA

V letošním roce je tomu právě 114 let od výroby prvního kusu sekčních vrat. Jaký je ale vlastně „životopis“ této nedílné součásti moderní doby?

Nové trendy ve vratové technice se začaly objevovat v USA na začátku 20. století. Podstatnou měrou, byť nepřímo, se na tom podepsal Henry Ford, když v roce 1903 založil firmu Ford Company a poté v roce 1908 rozjel sériovou výrobu osobních aut. Do roku 1927 bylo vyrobeno více než 15 milionů kusů populárního modelu „T“. S rozvojem motorismu tedy vznikla potřeba garáží – a tím pádem i vrat pro bezpečnou ochranu vozidel.

Nedostatky starých vrat

Nejběžnějším typem tehdejších vrat byla masivní dřevěná dvoukřídlová vrata, která byla velmi těžko ovladatelná. Manipulaci komplikoval vítr, led a sníh. Další nevýhodou byl prostor, který vrata při otevírání a zavírání vyžadovala.

Zrod sekčních vrat

Tento stav hodlal změnit C. G. Johnson svým nápadem „overhead door“ – tedy „vrata nad hlavou“. Navrhl systém složený z několika vodorovných dřevěných desek, spojených panty, které se posouvaly v kolejnicích pod strop. Pro usnadnění manipulace byla váha vrat kompenzována pružinami.

Ve spolupráci s Paulem McKee vyvinul Johnson první sekční vrata a v roce 1921 založil firmu Overhead Door Corporation. Zpočátku vrata vyráběl v detroitské stodolejedna vrata za den. První model měl rozměry 8 × 8 stop, skládal se ze čtyř sekcí a obsahoval šest prosklených oken. Materiálem bylo dřevo, cílovým využitím garáže.

C. G. Johnson

Chytrý marketing přinesl úspěch

Protože byla sekční vrata zpočátku neznámým produktem, postavil Johnson nový typ vrat na podvozek Fordu T a společně se svou ženou objížděl Detroit a okolí, aby demonstroval jejich výhody.

Propagace se vyplatila – již v roce 1926 byla vrata vybavena elektrickým pohonem. Dnes firma Overhead Door Corporation distribuuje své výrobky prostřednictvím více než 450 autorizovaných distributorů.

Krize jako příležitost

Světová hospodářská krize na konci 20. let měla negativní dopad i na výrobu garážových vrat. Produkce klesla, ale právě nouze přinesla nové nápady. Lidé začali svépomocí upravovat stará křídlová vrata na sekční.

Podobným směrem šel i Doughtrick von George Hufford, tehdejší inženýr v automobilovém průmyslu. Narazil však na problém s dostupností komponent. Svěřil se svému nadřízenému Fredericku C. Crawfordovi, který v reakci na slabý obchod založil firmu Crawford Door Company. Zpočátku vyráběla pouze kování, později kompletní sekční vrata. Kvůli nedostatku kapitálu se používal i odpad z karosářské firmy.

Frederick C. Crawford

Crawford firmu později prodal koncernu Celotex, jenž byl následně začleněn do Jim Walters Construction Group. V roce 1960 vznikla švédská pobočka Crawford Door European Company AB.

Expanze do Evropy

Na konci 60. let poskytla Overhead Door Corporation licenci do Anglie, odkud se sekční vrata postupně rozšířila do zbytku Evropy přes Nizozemsko.

V Německu začala výroba sekčních vrat už na konci 50. let. V roce 1958 je poprvé vyrobila hamburská firma Maschinenfabrik Krüger KG, a v roce 1962 následovala známá firma Hörmann KG.

Boom v západní Evropě

Celá 70. léta 20. století byla obdobím rychlého rozvoje firem, které se specializovaly na výrobu sekčních vrat či jejich součástí, napříč celou západní Evropou.

Vstup na východní trhy

Do východní Evropy se sekční vrata dostala až na začátku 90. let, krátce po pádu železné opony. V následujících dvou desetiletích zde vznikla řada firem, které se zabývaly výrobou komponentů i kompletních vratových systémů, včetně automatických pohonů.

Moderní vývoj, tradiční princip

Ačkoliv sekční vrata podléhají neustálému vývoji a módním trendům, jejich základní princip se za 90 let téměř nezměnil.

Vedle původního dřevěného provedení se dnes používají také panely z oceli, hliníku, skla či umělých hmot. Sekční vrata si získala širokou oblibu díky svým vlastnostem a schopnosti uspokojit různé potřeby zákazníků. Uplatňují se nejen v garážích, ale i v průmyslovém a komerčním sektoru.

Odebírejte náš newsletter

Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami zpracování osobních údajů