Screen – moderní design v zastínění
V současné hektické době se každý člověk snaží ze svého domova vybudovat oázu klidu a relaxace a vybavit jej nejen kvalitními, ale i účelnými věcmi. Při tvorbě koncepce interiéru a exteriéru se přirozeně dostáváme také k otázkám výběru vhodného stínění. Je neoddiskutovatelné, že stínící technika velkou měrou spoludotváří atmosféru domova a svou kvalitou a čistým designem přispívá k pozitivně laděnému prostředí pro život.
Ke stále populárnějším venkovním stínícím systémům patří screen, velmi oblíbený progresivní typ zastínění. Screen svými jedinečnými vlastnostmi efektivně brání průniku nežádoucích slunečních paprsků, přičemž nezamezí kontaktu s okolním prostředím.
Venkovní screen má oproti interiérovému zastínění řadu výhod. K zachycení slunečního záření dochází ještě před tím, než paprsky dopadnou na sklo okna a nedochází tedy k přehřívání vnitřních prostor, což v letních měsících přispívá k dosažení příjemného prostředí s optimální teplotou.
Screen díky svým vlastnostem dokáže ušetřit nemalé náklady na energii. V létě výrazně sníží náklady na klimatizaci a v zimě sníží náklady na vytápění díky omezení průniku studeného vzduchu na okna. Proto patří v současné době mezi moderní a často používanou součást nízkoenergetických domů.
Funkčnost jde ruku v ruce s estetickým vzhledem. Screeny se svým nadčasovým vzhledem posouvají na špičku moderního designu. Jejich užití zajistí individuální charakter budovy. Hodí se zejména na minimalistickou, moderní architekturu. Tvrzení, že budovy se screeny nás okamžitě zaujmou svou neotřelou nadčasovou vizáží, není nijak nadnesené, naopak díky prověřeným vlastnostem je tento typ stínění oblíbený a stálé více používaný v řadě evropských zemí. Výhodná je také možnost užití screenů na rozměrných oknech.
Jak screen funguje?
Konstrukce screenu je poměrně jednoduchá. Zjednodušeně řečeno se jedná o venkovní roletu, jejíž hlavní částí je speciální látka, která je napnuta mezi spodní lištou a boxem a navíjí se na hřídel. Na našem trhu je tento typ stínění nabízen v několika variantách zpracování. Asi nejvíce doporučována je varianta, kdy je látka uchycena, napnuta a vedena ve speciálních vodících lištách, často nazývána ZIP SCREEN. Díky tomuto je vysoce stabilní a také velmi odolná vůči větru. V uzavřené poloze navíc slouží jako ochrana proti hmyzu. Tato varianta má nejvyšší užitnou hodnotu. Při výběru screenů je také velmi důležité zvolit vhodnou barvu látky, která ovlivňuje její výsledné vlastnosti a vzhled. Na trhu je v současné době velmi široká škála barev.
Samotné použití speciální látky na screenech je velmi zajímavé. Vzhledem k faktu, že látka je vystavena extrémním vlivům, jako je silný vítr, mráz, kroupy, déšť, velké horko, musí splňovat ty nejnáročnější požadavky na kvalitu. Standardně jsou nabízeny dva druhy látek – Satiné A SOLTIS. V obou případech jde o skutečně revoluční materiály, které splňují veškeré požadavky na exteriérové užití.
Vybrané screenové látky
Satiné je látka složená ze skelných vláken, každé vlákno je potaženo samostatně vrstvou PVC a následně je utkána výsledná textilie, což umožňuje kombinaci více barevných vláken a pravidelný vzhled v ploše látky.
Soltis je látka složená z polyesterových vláken potažených vrstvou PVC. Na rozdíl od screenu je nejdříve utkána plocha látky z jednotlivých vláken a poté je v napnutém stavu opatřena PVC vrstvou. Tento technologický postup dodává látce nepravidelný vzhled.
Díky užití těchto kvalitních materiálů jsou uvedené látky extrémně pevné a odolné vůči vlhkosti. Látky jsou také špatně hořlavé, antistatické, barevně stálé a odolné vůči UV záření. Velkou předností látek je jejich dlouhá životnost.
Mnoho možností ovládání
U screenů je nabízeno několik variant ovládání. Asi nejelegantnějším a nejpohodlnějším řešením, vhodným pro všechny typy a velikosti screenových rolet, je motorické ovládání. V tomto případě si můžeme namyslet různé moderní funkce, které zpříjemní a usnadní používání. Samozřejmostí je možnost užití přenosných dálkových ovladačů, centrální i skupinové řízení, sluneční či větrná čidla, programovatelné hodiny, exteriérové spínače a další. Nespornou výhodou tohoto systému ovládání je jeho variabilita a možnost měnit nastavení ovládání. Dodatečně lze také přidávat či měnit ovládací prvky. Další, avšak poněkud méně využívanou variantou, je ovládání manuální s klikou. Ovládání klikou je variantou jednodušší. Její výhodou je, že nevyžaduje elektroinstalaci, doporučuje se především u menších rozměrů screenů.
Životnost a údržba
Vzhledem k venkovním vlivům, které na rolety působí, dochází samozřejmě k jejich znečištění. Látka i všechny pohyblivé části by měly být udržovány v čistotě. Látky jsou velmi snadno omyvatelné. Doporučuje se očištění jemným kartáčem a následné opláchnutí vodou. Po funkční stránce není potřeba screen nějak zvlášť udržovat. Látka však nesmí být nijak mačkána, ani ohýbaná. Jinak může dojít ke snížení životnosti.
Venkovní screeny je vhodné kombinovat s dalšími stínícími prvky. Neplní totiž funkci absolutního zastínění interiéru, což znamená, že při večerním rozsvícení světel může docházet k nežádoucímu narušení soukromí. V administrativních budovách to nebývá problémem, avšak ve svém domě jako ve výkladní skříni určitě žít nechceme. Jednou z možností je použité plně zatemňujících screenů, tímto ovšem ztratíme kontakt s okolním světem. Velmi vhodná může být kombinace screenů a venkovních rolet. Při použití těchto dvou stínicích prvků lze dosáhnout takřka dokonalého zastínění. Přidanou hodnotou je lepší tepelná izolace oken a nesporně také zabezpečení objektu. Další kombinační možností je užití screenu s interiérovým zastíněním, například s látkovými roletami.
Screeny jsou jednoznačně moderní způsob stínění a díky svým vlastnostem přinesou do vašich interiérů neobyčejnou atmosféru. Tento nadčasový prvek Vám svou praktičností bude dělat radost po řadu let.