Venkovní hliníkové žaluzie s nosnými žaluziovými překlady

Rodinný dům, Doudlebsko

Energetickou spotřebu, a tedy i provozní náklady domu, neovlivňují jen výdaje na vytápění, ale i na jeho chlazení. Málokdo si uvědomuje, že u současných dobře izolovaných novostaveb nelze bez vnějšího stínění dosáhnout dobrého komfortu během letních měsíců. Ten může zajistit např. klimatizace. Je třeba si ale uvědomit fakt, že náklady na ochlazení vzduchu o 1°C jsou 3x až 4x vyšší než náklady na její zvýšení. Teplých dnů v roce přibývá, proto by stavebníci již v projektu měli počítat s venkovním stíněním, které je z dlouhodobého hlediska levnějším i komfortnějším řešením, a tedy s nosnými roletovými a žaluziovými překlady, do nichž lze venkovní stínění doslova schovat.

Např. překlad HELUZ FAMILY 3in1 nosný umožňuje svou variabilitou instalaci naprosté většiny na trhu dostupné stínicí techniky, a to jak během výstavby, tak kdykoliv později v průběhu užívání domu. Výhodou tohoto systémového řešení je, že ve všech případech zůstane zachován dostatek integrované izolace, aby nevznikly tepelné mosty. Nově byly tepelněizolační parametry tohoto překladu vylepšeny použitím grafitového polystyrénu.

Na začátku ale obvykle bývá přání postavit si dům, teprve pak se pro jeho realizaci hledá vhodný pozemek, materiál a rozmýšlí o vlastnostech stavby a kvalitě bydlení. U jedné jihočeské rodiny zafungoval myšlenkový proces opačně. Když se v obci začala prodávat parcela na kopci s neopakovatelnými výhledy, rozhodli se, že si na ní postaví dům. Ač už jeden měli o pár desítek metrů dál. Vysněnými výhledy se dnes kochají díky „zelenému“ cihlovému domu s rozsáhlým prosklenými plochami. Do oblouku prohnutá křivka celé jižní strany je vtahuje do okolní krajiny a skýtá jim výhledy na tři světové strany.

„Celá jižní stěna domu je oblouková, největší dynamiky zaoblení dosahuje oblouk v obývacím pokoji. Důvodem byla snaha oddálit obytné prostory od hranice pozemku a zajistit soukromí a ty nejlepší výhledy do okolí. Tradiční kvádr by byl agresivní, místnosti by byly vtlačeny příliš blízko k sousednímu pozemku a chyběl by ten intimní odstup vyplněný zahradou. Tvar domu je díky oblouku jemný a přirozený,“ vysvětluje ideu architekt ing. Josef Vostracký.

Obvodové zdivo bylo vyzděno z broušených cihel řady HELUZ FAMILY a se zavěšenou fasádou z desek a modřínových latí, které vytvářejí příjemný přírodní design. Zděná stavba v kombinaci s hliníkovými okenními systémy Schüco AWS 90.SI+ s tepelně izolačními trojskly splnila požadavek majitele na pasivní dům, ze kterého v zimě zbytečně neuniká tepelná energie a v létě naopak nepustí sluneční výheň do interiéru. To bylo úspěšně prověřeno v Blower door testu, tedy změřením vzduchotěsnosti obálky a investoři tak získali dotaci z programu Zelená úsporám.

Pro laiky je hodnota stavebního materiálu na hrubou stavbu mnohdy překvapivě nízká. Samozřejmě závisí na velikosti, architektonickém návrhu či umístnění v terénu, ale obecně platí, že cena cihel ve velmi dobrém tepelněizolačním standardu na celý dům tvoří 10 – 15% rozpočtu celého rodinného domu. Cihly tedy stojí tolik, co třeba vybavení kuchyně či větší koupelny. Zatímco tyto investice se během užívání objektu mohou i několikrát opakovat, hrubá stavba zůstává a měnit se nedá, proto by měla být skutečně kvalitní.

Realizace: HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Odebírejte náš newsletter

Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami zpracování osobních údajů