Stínicí technika šetří energie i veřejným budovám, důležitá je efektivita a optimalizace
Teplému počasí se přizpůsobují i veřejné budovy, školy nebo kancelářské budovy. Správně navržená a implementovaná stínicí technika dokáže ušetřit budovám velké částky za energie v létě i v zimě. Podle jakých kritérií ale vybírat a na co si dát pozor?
V parných letních dnech každý hledá, kde by se ukryl před ostrými slunečními paprsky. Proto je součástí téměř každé domácnosti nějaká forma zastínění, která chrání před sluncem, udržuje stálou teplotu a šetří energii za klimatizaci.
Účel budovy
Vyhnout se slunečnímu svitu a ušetřit energii touží i průmyslové či komerční objekty, ale zde jsou podmínky pro výběr stínicí techniky jiné. Stínění volíme na základě zaměření budovy, architektonických požadavků nebo množství pohybujících se osob. V kancelářských a průmyslových budovách nebo ve školách musí stínění propouštět dostatek světla. V hotelích či restauracích naopak nevadí přítmí.
Bezpečnostní aspekt
Úkolem stínicí techniky v komerčních a průmyslových objektech je mimo jiné chránit před přehříváním budov a snižovat riziko požáru. Proto musí splňovat nezbytné bezpečnostní standardy a normy a zároveň neblokovat únikové cesty.
Bezpečí zajistí také hliníkové či plastové rolety, které ochrání budovu před vniknutím neoprávněných osob. Způsob zabezpečení ale závisí na typu budovy a jejich individuálních potřebách.
Designový kousek podtrhne vzhled místa
Tak jako se posunuje technologie, posunuje se kupředu i design. Vhodně zvolené stínicí systémy mohou podtrhnout designový koncept budovy a spojit tak užitečné s estetickým. Nespočet druhů materiálů, barev i rozličných tvarů může z rolet či žaluzií udělat přednost interiéru. Rovněž přidá budově na hodnotě a prestiži, což je důležité zejména u komerčních nemovitostí.
Automatizace šetří energie
Moderní technologie v současné době umožňují automatizaci a chytrá řešení, což přináší mnoho výhod. Automatizované žaluzie a rolety, které se samy přizpůsobují aktuálním světelným a teplotním podmínkám, mohou významně snížit energetické náklady.
Chytré stínicí systémy je navíc možné propojit s celkovým systémem správy budovy, což usnadňuje centralizovanou kontrolu a případnou optimalizaci spotřeby energie. Jednou z inovací je také použití ekologických a udržitelných materiálů, které pomáhají minimalizovat negativní dopady na životní prostředí a přispívají k dlouhodobé udržitelnosti budov.
Investice do budoucna
Začlenění stínicích prvků do interiéru může být nákladná investice, za to ale s jistotou návratnosti do budoucnosti. Některé typy žaluzií a rolet, zejména venkovní a automatizované, dokáží snížit výdaje na vytápění až o 25 %, přičemž v létě udržují stálou teplotu a šetří energii za klimatizaci. Stínicí technika navíc zabraňuje úniku tepla okny ven, a tím šetří náklady na vytápění i v zimě.
Dotace pro firmy
Firmy v dnešní době mohou žádat o dotace na stínicí techniku. Program Energetické úspory veřejných budov poskytuje vlastníkům dotace až do výše 60 % na úsporná řešení pomocí obnovitelných zdrojů. Využít se dá také program Energetické úspory památkově chráněných budov nebo program Úspory energie určený pro firmy.