Stínicí technika a ekologie: Použijte přírodní materiály i úsporné technologie

Bez zastínění interiéru se v dnešní době a při současných teplotních podmínkách už téměř neobejdeme. Při výběru je ale třeba dbát nejen na cenu a výkon, ale také na dlouhodobou udržitelnost. Mnozí právě proto sahají po ekologických variantách či energeticky úspornějších technologiích.

V horkých letních dnech skoro každý ocení příjemný chlad a stabilní teplotu v interiéru. Proto je běžným vybavením domácností zastínění, a to jak interiérové, tak venkovní. Nejen že zpříjemní život při vysokých venkovních teplotách, ale také ušetří energie. A to nejen v létě za klimatizaci, ale díky svým izolačním vlastnostem i za topení v zimě. Proto jsou produkty stínici techniky jedním z nejčastějších ekologických opatření moderních domácností. Je ale možné jít i o krok dál a využívat stínicí prvky, které jsou díky použitému materiálu či způsobu fungování ekologické.

Ekologické vychytávky u stínicí techniky

1 – Volba materiálu

Plechovým a plastovým žaluziím už dneska zvoní hrana. Ekologickou variantou je například bambus, dřevo či přírodní tkanina. Jednou z nejčastějších forem využití bambusu ke stínění jsou žaluzie. Bambus je totiž velmi pevný, zároveň také pružný a nevadí mu ani vlhké prostředí. Na rozdíl od dřeva vlhkost nepohlcuje, a proto je vhodný i k bazénu či do koupelny. Přesto je třeba v místnosti s bambusovým zastíněním větrat, protože například rolety z tohoto materiálu mohou být náchylné k plísním.

Oblíbenou formou zastínění vyrobenou ze dřeva jsou především venkovní rolety a žaluzie, protože pohlcují sluneční paprsky a nedochází tak ke skleníkovému efektu skrze okna. Dřevo má ovšem tendenci se kroutit a je třeba se o něj více starat. I přesto se velmi často (a někdy dokonce povinně) využívá u historických budov.

2 – Automatizované rolety

Zajímavým způsobem, jak zbytečně neplýtvat energiemi, jsou automatizované rolety a žaluzie, které se pomocí senzorů samy nastavují podle teplotních podmínek a osvětlení. Technologie tak využívá co nejvíce přirozeného světla a šetří energii za umělé osvětlení.

3 – Rolety poháněné solárními panely

Další ekologickou vychytávkou je zabudování solárního panelu. Venkovní rolety dokážou významně zmenšit výdaje na energie, jejich ovládání ale často funguje na elektřinu. Rolety poháněné skrze solární panel absorbují sluneční záření a vytváří si energii samy. Nabitá baterie může při běžném používání vydržet překvapivě dlouho.

Jejich kouzlo spočívá v tom, že pro pohon je třeba minimum energie a samy rolety šetří výdaje na klimatizování i vytápění. Zároveň technologie využívá obnovitelný zdroj energie, čímž se stává soběstačnou a ekologickou variantou.

Odebírejte náš newsletter

Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami zpracování osobních údajů