Realizace roku 2023 ve stínicí technice: 3. místo

Jak jsme slíbili v únorovém článku, postupně vám představujeme vítězné realizace soutěže Realizace roku 2023 ve stínicí technice. Celou minisérii uzavíráme prezentací třetího místa.

Rodinný dům, Praha-západ, pohyblivá pergola s roletami a posuvným zasklením

Realizace: MARON CZ, s.r.o.

Realizace tohoto projektu u rodinného domu v okrese Praha-západ byla pro nás velmi zajímavá. Cílem bylo najít společně s klienty ideální řešení, které nejlépe splní všechny jejich představy o zakrytí a zastínění terasy. A že jich nebylo málo!

Hlavním požadavkem byla maximální variabilita, to znamená možnost plně využívat prostor terasy pro relaxaci a různé aktivity bez ohledu na roční období a momentální počasí.
Volba padla na hliníkovou bioklimatickou pergolu Brera, která ze všech modelů pergol dokáže nejlépe pracovat s nastavením pohyblivé střechy. Ta je tvořena posuvnými lamelami, takže možných poloh je nekonečně mnoho. Od „zcela otevřeno“ po „úplně uzavřeno“, a cokoli mezi tím.

Ačkoliv pergola tvoří konstrukčně i vizuálně jeden celek, z užitného hlediska jsme ji po domluvě s klienty rozdělili na dvě autonomní části. Jedna je koncipována především pro letní využití a je doplněna o boční integrované screenové rolety, které umí výborně ochránit vnitřní prostor pergoly před slunečním žárem nebo nepříjemným větrem.

Z čelního pohledu pravá část pergoly je naopak určena pro chladnější části roku, všechny stěny jsme proto vybavili posuvným zasklením. Při jeho kompletním uzavření, zatažení lamelové střechy a použití vhodného topného tělesa vznikne útulný a chráněný prostor pro posezení v teple a zároveň s krásným výhledem do zahrady.

Jedná se tedy téměř o jakousi zimní zahradu, jejíž boční stěny jsou osazeny posuvným zasklením. V parném létě se skla posunou ke straně, ale jakmile nastane podzim, přijde jejich chvíle. V této části pergoly lze příjemně trávit čas i v chladnějším období. Slunce, které už nemá takovou sílu, ale přes sklo ještě zateplí prostor pod pergolou, vytváří skvělé prostředí nejen pro posezení, ale třeba i pro pěstování květin, které mají rády chladnější prostředí. Bezpečnostní tvrzené sklo umožňuje variabilní shrnování a uzavírání opět podle potřeb zákazníků.

Technickou výzvou pro nás bylo vyrobit a usadit pergolu přesně k domu, kdy fasáda domu není v rovině. Náročnost byla zejména v přípravě a zaměření, precizně provedená montáž byla vyvrcholením vynaloženého úsilí.

A to se rozhodně vyplatilo, majitelé jsou velmi spokojení a od konce léta si pergolu spokojeně užívají.

Odebírejte náš newsletter

Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami zpracování osobních údajů