Příklady zabudování stínicí techniky do zateplovacích systémů
Velice důležitou součástí otvorových výplní jsou vnější stínicí prostředky (rolety, žaluzie a další). Význam těchto výrobků v současnosti značně vzrůstá v závislosti na zvětšování prosklených ploch na fasádách a především se stále zvyšujícími se požadavky na úspory provozní energetické náročnosti budov.
V první republice bývaly rolety u nás samozřejmým doplňkem oken, zejména v bytové a občanské výstavbě. S hromadnou výstavbou bytů po druhé světové válce byl tento významný prvek zapomenut. V současné době nastává opět jeho renesance. Význam mají stínicí prvky umístěné v exteriéru, které tvoří před oknem další vzduchovou dutinu a žaluzie, či roleta působí jako reflexní plocha. Tím významně ovlivňuje snížení přehřívání interiérů v letním období a zajišťuje snížení prostupu tepla v období zimním.
Hlavní výhody stínicí techniky otvorových výplní lze charakterizovat takto:
- chrání před přehříváním,
- zvyšuje bezpečnost,
- zatemňuje.
Zabudování stínicí techniky otvorových výplní do zateplovacích systémů
Konstrukčně lze provedení stínicí techniky otvorových výplní do zateplovacích systémů rozlišit podle toho, zda se uvažuje s jejím zabudováním v průběhu výstavby tedy v projektovém řešení, anebo se jedná o dodatečně aplikovaný systém v rámci výměny otvorových výplní. Tvorba detailů nadpraží, ostění i parapetů se pak v rámci těchto konstrukčních řešení od sebe liší. Některé typické detaily jsou ukázány v následujícím textu. V rámci tvorby detailů je třeba znovu definovat hlavní požadavky kladené na tyto detaily:
- zachování deklarovaných vlastností otvorových výplní,
- zajistit statickou odolnost a únosnost zateplovacího systému,
- stínicí technika je součástí/podkladem zateplovacích systémů,
- tvorba detailů musí umožnit údržbu a obnovu systému stínění.
Příklad 1 – regenerace panelového bytového domu ve fázích
Jako první uvádím příklad regenerace panelového bytového domu, kdy v prvé fázi byly vyměněny otvorové výplně s tím, že v rámci výměny oken byly osazeny předokenní rolety, které byly součástí otvorových výplní. Po dvou letech následovalo zateplení obvodových stěn kontaktním zateplovacím systémem (KZS).
Při realizaci zateplovacího systému bylo nutné řešit dva hlavní problémy a to výměnu oplechování parapetů a zajištění přístupu do schránek pro návin okenních rolet při eventuální nutné opravě stínění (obr. 2, 3, 4, 5, 6, 7 a 8).
Příklad 2 – rekonstrukce kontaktního zateplení se stínicími prvky otvorových výplní i zasklení lodžií
Druhým příkladem jsou objekty, kde proběhla demontáž kontaktních zateplovacích systémů na železobetonové stěnové konstrukci bytových domů z důvodů opakovaných poruch a pak byla realizována aplikace nového kontaktního zateplení. Původní projektová dokumentace i projekt sanace počítaly s předokenními žaluziemi zabudovanými do kontaktního zateplení. Vodicí lišty byly připevněny do hliníkových rámů oken.
Pro bezchybnou sanaci byl vypracován projekt rekonstrukce zateplovacího systému.* Systém žaluzií byl při rekonstrukci zachován, pouze malé procento poškozených lamel bylo vyměněno (obr. 10, 11, 12 a 13).
Příklad 3 – novostavba zděného rodinného domu s kontaktním zateplením tloušťky 200 mm
Třetí ukázka je aplikace stínící techniky na novostavbě rodinného domu s prosklenými stěnami velkého rozměru až cca 6×3 m. Tyto prosklené prvky vzhledem ke své orientaci směrem na jihozápad jsou opatřeny předokenními žaluziemi. Ze statického návrhu kotvení kontaktního zateplovacího systému vyplývá, že počet kotev KZS je 12 ks/m2 v krajových oblastech fasádní plochy a 10 ks/ m2 ve středové oblasti fasády. Kotvení žaluzií musí respektovat množství kotev navržených ve fasádním systému, je proto nutné v souladu se statickým výpočtem určit i počet kotev schránek pro žaluzie (obr. 14).
Z důvodů dodržení počtu kotev KZS, ale i v důsledku nutné mechanické odolnosti pouzder vodicích lišt předokenních žaluzií bylo třeba izolant v ostění zpevnit vlepenou Cetris deskou dle naskicovaného detailu. Schránka žaluzie je rovněž zpevněna Cetris deskou, na kterou je aplikován izolant s tím, že v nadpraží okna, uvnitř schránky žaluzie, je eliminován tepelný most izolantem z fenolické pěny (obr. 15 a 16).
Systémové vodicí lišty žaluzií bohužel dosud nemají vyřešeno nutné zaslepení konců pro osazení nad ohybem parapetního oplechování, při osazení do izolantu ostění. Zaslepení bylo nutné na stavbě provést dodatečně nesystémově tak, aby nezatékalo pod oplechování parapetů (obr. 17).
Závěr
Z výše uvedených skutečností je patrné, že při návrhu a na zabudování stínící techniky otvorových výplní je třeba:
- definovat závazné požadavky zabudovaní otvorových výplní i jejich doplňků a navrhnout jejich charakteristické detaily v projektu v souladu s platnou legislativou na základě vnějších a vnitřních vlivů,
- zajištění deklarovaných vlastností zabudovaných prosklených stavebních konstrukcí ve Smlouvě o dílo (specifikaci/nabídce) i jejich splnění při realizaci,
- dodržení návodu k užívání a cyklů údržby majitelem objektu.
Literatura
- ČSN EN 14351-1 +A1 (746075) Okna a dveře – Norma výrobku, funkční vlastnosti – Část 1: Okna a vnější dveře bez vlastností požární odolnosti a/nebo kouřotěsnosti
- ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov – Část 1 – 4
- ČSN 74 6077 – Okna a vnější dveře – Požadavky na zabudování
- ČSN 73 ČSN 73 2901 – Provádění vnějších tepelně izolačních kompozitních systémů (ETICS)
- Vyhláška č.268/2009 Sb. Ministerstva pro místní rozvoj „O technických požadavcích na stavby“.
Doc. Ing. Šárka Šilarová, CSc.,
Stavební fakulta ČVUT Praha,