Přehřívání v komerčních budovách – případ pro řešení pomocí dynamického stínění Somfy

Inzertní článek

Udržování optimální teploty v budovách během extrémně horkých období je klíčové pro zdraví a pohodu obyvatel, zejména v kancelářích, školách a zdravotnických zařízeních. Nepříjemné teplo může výrazně snížit produktivitu a morálku, zvýšit výskyt tepelně způsobených onemocnění a negativně ovlivnit energetickou účinnost budov.

Zdroj: Somfy

Výzva v tomto případě spočívá ve skloubení životního a pracovního komfortu s energetickou náročností – jak dosáhnout maximální úspory energií a přitom zajistit co nejlepší možný zrakový a tepelný komfort a přístup k přirozenému dennímu světlu. A právě tady se dostává ke slovu dynamická protisluneční ochrana Somfy: dynamické řešení, které může výrazně snížit spotřebu energií a zároveň zajistit ideální podmínky pro život i práci. Výsledek přináší větší pohodu a vyšší produktivitu.

Zpráva Climate Change Committee, publikovaná v červenci 2022, uvádí, že rostoucí letní teploty by mohly výrazně zhoršit zdravotní stav a produktivitu, pokud budovy nebudou přizpůsobeny novým podmínkám. I při významném snižování emisí skleníkových plynů se očekává, že průměrná letní teplota do roku 2050 významně vzroste.

Odpovědí na otázku, jak projektanti, stavební společnosti a majitelé budov mohou řešit problém přehřívání a zajistit pohodlí obyvatel, je použití technologie dynamického stínění. Tato technologie automaticky reaguje na venkovní podmínky, rozptyluje přímé sluneční světlo a eliminuje potřebu ručního ovládání stínění. Studie ukazují, že inteligentní stínění může do roku 2050 snížit spotřebu energie na chlazení budov až o 60 %.

Studie provedená společností ESTIA (Building Physics and Sustainable Development School) přinesla zjištění, že žaluzie v kanceláři se nastavují v průměru dvakrát týdně a pouze 12 % lidí nastavuje stínění častěji než jednou denně. To znamená, že mnoho žaluzií zůstane statických a neúčinná řešení chlazení a osvětlení jsou zapojena mnohem déle, než je třeba.

Automatizace hraje klíčovou roli v udržení pohodlí a produktivity. Dynamické stínění a chytré systémy řízení budov spolupracují na optimalizaci vnitřního prostředí, což může snížit emise a náklady na energie.

Například studie British Blind and Shutter Association zjistila, že maximální teplota v nezastíněných obytných místnostech dosahovala 47,5°C. Po instalaci automatizovaného stínění klesla teplota o 18°C (při vnějším stínění) a 13°C (při vnitřním stínění).

K vytvoření prostředí, kde lze regulovat teplotu, je třeba zohlednit světelný a tepelný tok, geografickou polohu a orientaci budovy. S použitím automatizovaného stínění lze zvýšit energetickou účinnost budovy a zároveň maximalizovat denní světlo bez ohledu na roční období.

Zdroj: Somfy

Důležité je, že vyšší energetická účinnost, kterou technologie a automatizace přinášejí, může přispět k redukci emisí CO2. Zároveň lze dosáhnout rovnováhy mezi energetickou účinností a komfortem obyvatel, což zvyšuje produktivitu a pohodlí.

Společnost  Somfy již přes 50 let nabízí technologie a řešení v oblasti automatizace budov i domácností, které pomáhají bojovat proti přehřívání budov a zlepšovat tak kvalitu vnitřního prostředí. Dynamické stínění může být integrováno do chytrých systémů řízení budov, což vytváří optimální vnitřní prostředí a snižuje náklady na energii.

Extrémní horka se stávají normou a dopady na budovy jsou zjevné. Je čas přijmout udržitelná řešení, která zlepší pohodu a efektivitu, a Somfy vám může pomoci vybrat vhodné řešení.

Odebírejte náš newsletter

Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami zpracování osobních údajů