Jak může stínicí technika ochránit váš dům během dovolené?
Stínicí technika může být překvapivě účinným prvkem ochrany domu během dovolené – nejen proti slunci, či energetickým ztrátám, ale i proti zlodějům.
Co poskytne stínicí technika nám
Automaticky řízené žaluzie a rolety je možno naprogramovat tak, aby se otevíraly a zavíraly v různých časech, čímž dojde k simulaci přítomnosti. Nemovitost působí dojmem, že je někdo doma, což může odradit potenciální zloděje.

Venkovní rolety s bezpečnostními prvky (zámky, ochrana proti nadzvednutí) ztěžují přístup do domu. Odolné lamely z hliníku nebo oceli navíc vytvoří překážku, které říkáme pancíř, a poskytují tak vyšší mechanickou ochranu než běžné plastové varianty. Rolety se tak stávají fyzickou bariérou, kterou zloděj buď nepřekoná anebo jen s velkou námahou a často velmi hlučně. V tom případě jde raději „o dům dál“.
Máte-li stínicí techniku napojenou na chytrý systém řízení domu, máte možnost ji ovládat přes mobilní aplikaci odkudkoli. Můžete tak monitorovat svůj dům a reagovat na změny počasí nebo na bezpečnostní upozornění i z pláže.
I během dovolené tak můžete reagovat na změny počasí (a to jak v létě, tak v zimě) a buď vhodným programováním nebo i svým vlastním zásahem na dálku efektivně koordinovat stínicí techniku s ostatními systémy v domě či bytě, aby i ve vaší nepřítomnosti dům či byt fungoval efektivně a šetřil vám energie. V létě tak zabrání přehřívání interiéru, takže není nutné zapínat klimatizaci, v zimě pomáhá udržet teplo uvnitř domu, ať už jste odjeli do tepla nebo třeba lyžovat.
V Německu existují policejní statistiky, podle kterých jsou logicky právě okna tou nejsnadnější cestou do domu, ale současně prokazatelně dochází k menšímu počtu vloupání do domů a bytů, které jsou opatřeny venkovními roletami.
A co naopak? – Co bychom měli udělat my pro svou stínicí techniku?
Pokud máte tzv. „chytré stínění“, zkontrolujte automatizaci – nastavte časovače nebo senzory na reakci podle počasí. Je také možné propojit svůj dům s policejní stanicí, kde ve vaší nepřítomnosti bude indikován jakýkoli nestandardní pohyb ve vašem domě či bytě. Ověřte záložní režimy: u automatických systémů se ujistěte, že mají baterii nebo možnost ručního ovládání pro případ výpadku proudu.
V případě, že stínění nemáte automatizováno, zajistěte jeho ochranu tím, že např. venkovní markýzy stáhnete do nefunkční polohy, neboť silný vítr by ve vaší nepřítomnosti mohl markýzy zcela zničit – silný poryv větru může poškodit jejich ramena nebo je dokonce vytrhnout z kotvení. Větrná a dešťová čidla automaticky stáhnou markýzy nebo žaluzie při bouřce, zabraňují tak poškození tkaniny deštěm, resp. lamel silným větrem.
Neutěsňujte dům úplně – např. lamely rolet pootevřené na větrací štěrbiny mohou pomoci udržet proudění vzduchu. I za staženou roletou tak případně můžete nechat okno pootevřené na tzv. mikroventilaci a dům po vašem návratu nebude zatuchlý nebo kytky v květináčích udušené.
V ideálním případě předem proveďte údržbu dle doporučení výrobce. Na něco stačíte sami, na něco je lepší zavolat odborníky. Např. odstraňte listí a prach z vodicích lišt, aby mohla stínicí technika ve vaší nepřítomnosti fungovat správně, zkontrolujte funkčnost pohonů apod.
Ať je vaše dovolená plná jen příjemných zážitků, beze strachu o vaše obydlí!
Štěpánka Lubinová, Výkonná manažerka Svazu podnikatelů ve stínicí technice, www.spst-stineni.cz