Garážová vrata udrží v domě teplo i při klesajících teplotách

Letošní léto se naplno přihlásilo o slovo až v srpnu, s postupným zkracováním dnů je však pomalu na ústupu. Postupné ochlazování se promítá i do průměrných měsíčních teplot. Zatímco v září atakuje v průměru rtuť na teploměru stále 20 °C, v dalších měsících už lze zaznamenat prudký pokles. U domů brání jejich výraznému ochlazení izolační prvky, jedním z nich jsou přitom i moderní garážová vrata, která eliminují výraznější tepelné ztráty.

garážová vrata v rodinném domě

Tepelná izolace je v dnešní době jedním ze základních požadavků při pořizování garážových vrat. Zatímco starší typy se dříve při nízkých teplotách potýkaly s výraznými tepelnými ztrátami a neumožňovaly tak ideální uživatelský komfort v podobě nasednutí do vyhřátého vozu, současné modely jsou v tomto ohledu díky použitým materiálům mnohem pokročilejší. Například u dnes nejpoužívanějších sekčních vrat jsou jednotlivé sekce vyplněny izolační polyuretanovou pěnou, s hustotou až 50 kilogramů na metr krychlový.

Díky použití tohoto materiálu jsou tak vrata relativně lehká, a to při zachování výborných tepelně-izolačních vlastností. Chytrá vnitřní konstrukce přerušuje jednotlivé tepelné mosty, tedy místa, kudy uniká největší množství tepla. Součinitel prostupu tepla, který ukazuje množství uniklé energie, tak v tomto případě činí asi 1,2 m²K. Výsledkem je tak velmi účinná izolace, která v garáži udrží teplý vzduch i při klesajících teplotách s blížícím se koncem roku. Značně přívětivá je přitom i spotřeba energie, moderní garážová vrata spotřebují při provozu v režimu stand-by pouze 0,6 wattu.

Dvě křídla dnes nahrazuje sekční typ

Dříve velmi populární dvoukřídlový typ vrat v současné době nahrazují prostorově úspornější řešení. Ta lze najít především v už zmíněném typu vrat sekčních, která oproti jiným druhům oplývají řadou výhod. Jednou z největších je možnost jejich instalace téměř do jakékoliv garáže. Jednotlivé části vrat zvané sekce se za pomoci vodicích kolejnic a soustavy torzních pružin otevírají nejčastěji pod strop. Díky tomuto řešení tak zabírají minimum místa, jsou přitom vhodná do velmi nízkých garáží. Pokud do konkrétní garáže není možné zasunout vrata pod strop, je ideálním řešením posuvná varianta. Jedná se o speciální sekční typ, u kterého se však jednotlivé části otevírají do boku garáže. Jejich použití umožňuje, že strop garáže zůstane volný, díky čemuž je možné na něj pověsit například příslušenství k vozu. Kromě nulového snížení průjezdní výšky je u tohoto typu velkou výhodou i možnost částečného otevření například při průchodu osob.

Zajímavou alternativou ke klasickým sekčním a posuvným vratům je i rolovací varianta. Lamely se u tohoto typu vrat navíjejí do boxu umístěného nad vjezdem a maximálně šetří místo pod stropem garáže. Takovouto prostorovou úsporu přivítají především vlastníci menších garáží. Širokou paletu možností pak doplňují i standardní dvoukřídlový a výklopný typ vrat. Oba přitom patří mezi stále využívanou klasiku.

Otevírání ručně i mobilem

Z hlediska otevírání je možné u všech typů využít jak klasické manuální, tak jeho doplnění o elektrický pohon, který zaručí větší uživatelský komfort. Vrata lze u elektrického ovládání otevírat celou řadou způsobů, ať už se jedná o čip, kódovanou klávesnici, spínač nebo kapesní dálkový ovladač, který v současnosti platí stále za nejvíce využívanou variantu. S rozvojem nových technologií se pak objevují možnosti ovládání i pomocí mobilního telefonu, ať už zavoláním na konkrétní číslo či pomocí mobilní aplikace. Rozmach těchto technologií zároveň klade nároky na jištění proti nepovolanému vstupu. Renomovaní výrobci proto omezují riziko napojení se do komunikačního systému pomocí takzvaného plovoucího kódu, který dokáže vytvořit biliony kombinací.

garážová vrata, rodinný dům

Široké možnosti řešení na míru

Současné trendy u garážových vrat jdou vstříc co největší individualizaci zákazníkovi. Děje se tak nejen díky samotné dispozici garáže či různým řešením otevírání vrat, velkou roli hraje i samotný vzhled. Vrata je možno opatřit různými typy prolisů, velmi bohatá nabídka je pak k dispozici i z hlediska barevného odstínu finálního laku. Klient tak může vrata dokonale sladit s exteriérem domu.

Zajímavým řešením mohou být z hlediska vzhledu i nerezové prvky, které zaručí opravdovou originalitu výsledných vrat. Nejen vizuálním, ale také funkčním a odolným prvkem jsou trendové imitace dřeva. Velmi praktická je také instalace prosklených sekcí či vsazovaných nerezových oken, která pustí dovnitř garáže slunce. Tuto skutečnost ocení především domácí kutilové, kterým bude garáž sloužit jako dílna.

Lubomír Valenta
Externí spolupracovník SVT

Odebírejte náš newsletter

Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami zpracování osobních údajů