Analýza trhu stínicí techniky

Svaz podnikatelů ve stínicí technice průběžně shromažďuje data o oboru stínicí techniky, díky kterým je pak možné sledovat trendy v tomto oboru v čase, případně je porovnávat s vývojem trhu v zahraničí.

Dlouhodobě je patrné, že svou pozici posilují venkovní stínicí prvky – venkovní rolety, a to jak hliníkové, tak textilní, resp. screenové, tak také venkovní žaluzie. Je to dáno zejména jejich výraznějším vlivem na energetickou bilanci budov a tím i na úspory nákladů za energie na chlazení i vytápění. Zvyšuje se také obliba pergol, které umožňují pobyt ve venkovním prostředí, aniž by vás obtěžovaly příliš silné sluneční paprsky. Dnešní bioklimatické pergoly umožňují pobyt v přírodě i za silnějšího deště či větru, jejich střešní lamely unesou i určitou vrstvu sněhu.

Naproti tomu vnitřních stínicích prvků mírně ubývá, a to právě ve prospěch zmíněného venkovního stínění.

Objem realizovaných sítí proti hmyzu, které nejsou sice stínicím prvkem, ale v sortimentu je má většina dodavatelů stínění, zůstává přibližně na stejné úrovni. Lehce však narůstá poptávka po sítích integrovaných do venkovního stínění.

analýza trhu - grafické znázornění

Zajímavé je také to, že v posledních letech průběžně narůstá podíl motorizovaných stínicích prvků. Oproti roku 2021, kdy bylo motorizováno cca 27 % všech relevantních stínicích prvků (zejména venkovních), bylo procento motorizace v roce 2022 již přibližně 34 %. Také toto koresponduje s vyšším povědomím o tom, že motoricky nebo dokonce automaticky řízená stínicí technika umí efektivněji pracovat se stínicími prvky a tím lépe dosahovat úspor na vytápění či chlazení vnitřních prostor.

Vliv stínicí techniky je zohledněn také v programu Nová zelená úsporám, kde je na venkovní stínicí prvky poskytována dotace ve výši 1.500 Kč, resp. 2.000 Kč na m2 zastíněné plochy otvorové výplně – v závislosti na tom, zda jde o stínění na rodinném či bytovém domě, případně na bytovém domě ve vlastnictví obcí či veřejného sektoru. Tyto podmínky se změnily od září loňského roku a blíže k tomuto tématu naleznete na Nová zelená úsporám – Dotace pro úsporné bydlení (novazelenausporam.cz). Informace i nadále sledujeme a brzy přineseme nové zajímavé údaje.

Odebírejte náš newsletter

Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami zpracování osobních údajů