21. březen = Global Shading Day – Světový den stínicí techniky

Global Shading Day je speciální událost vyhlášená poprvé v roce 2023, a to Evropskou organizací pro stínicí techniku (ES-SO) na 21. března, kdy začíná jaro a kdy je množství denního světla a tmy v rovnováze. Hlavním cílem této události je zvýšit povědomí lidí o výhodách používání inteligentního stínění pro naše pohodlí a pohodu, pro naše úspory a ve prospěch životního prostředí. V celé Evropě přinášejí prodejci chytré stínicí techniky poznatky o ekologických a ekonomických výhodách stínicí techniky a přispívají tak k širší osvětové kampani.

Co je Světový den stínicí techniky – Global Shading Day?
Co je to chytrá stínicí technika?

S tím, jak se náš svět otepluje, pociťují budovy v Evropě horko více než kdy jindy. Podle odborníků budeme do roku 2050 potřebovat o 30 % více klimatizací. Stínicí technika nabízí možnost to změnit! Chytrá stínicí technika funguje jako skvělý deštník pro budovy. Přispívá k odolnosti vůči klimatu tím, že nás ochlazuje bez vysoké spotřeby energie a zbytečného používání umělého světla.

21. března 2024 slavíme druhý Global Shading Day, který nám připomíná, že instalace stínicí techniky je přímým krokem v boji proti změně klimatu a vytváření udržitelnějších budov!

V tento den chceme upozornit na zásadní roli stínicí techniky v udržitelných budovách v boji proti globálnímu oteplování. Stínicí technika umožňuje regulovat expozici denního světla, zabránit přehřívání budov, snížit naši závislost na klimatizaci a také omezit emise CO2. Díky všem těmto vlivům tak výrazně zlepšuje kvalitu vnitřního prostředí budov a aktivně přispívá ke zmírnění změny klimatu.

Jaké jsou hlavní přínosy chytré stínicí techniky?

  • Úspora peněz – menší spotřeba energie než při umělém chlazení.
  • Ochrana – chrání nás i naše domovy před škodlivými slunečními paprsky.
  • Komfort – snižuje přehřívání (tepelný komfort) a zabraňuje našemu oslnění (zrakový komfort).
Global Shading Day 2024

„Budovy v Evropě spotřebovávají 40 % energie a podílejí se na 36 % emisí skleníkových plynů. Chytrá stínicí technika může do roku 2050 snížit spotřebu energie na chlazení budov o 60 %. Je načase v boji proti přehřívání upřednostnit stínicí techniku a připravit cestu k udržitelné budoucnosti“ – říká Anders Hall, prezident evropské organizace stínicí techniky ES-SO.

Podrobně o těchto argumentech hovoří studie Guidehouse*, kterou v češtině naleznete zde: EPBD_Review_Paper_ES_SO_CZ.pdf (spst-stineni.cz)

Využijte svátku stínicí techniky Global Shading Day a sledujte aktivity členů Svazu podnikatelů ve stínicí technice (SPST), kteří informují o přínosech stínicí techniky, pořádají aktivity, jako jsou Dny otevřených dveří, slevové akce, exkurze pro školy apod.
Více se dozvíte také na webu SPST.

Ing. Štěpánka Lubinová
Svaz podnikatelů ve stínicí technice

*“Solar shading – Synergising mitigation of GHG emissions and adaptation to climate change. The potential to disrupt rising cooling demand and overheating in European buildings”, Guidehouse Germany GmbH, 5 . listopad 2021

inzerce lomax duben 24

Odebírejte náš newsletter

Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami zpracování osobních údajů